Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně a farmacie? A proč ne?

Exkluzivní rozhovor s prof. RNDr. Vojtěchem Adamem, Ph.D., prorektorem pro vědu a výzkum Mendelovy univerzity v Brně a současně vedoucím Ústavu chemie a biochemie.

…o lékárenství víme vše!®

apaDISKUSNÍ FORUM – Konkrétní diskuze k tématu
» PŘIDAT NOVÉ TÉMA
» PŘEHLED VŠECH TÉMAT
» PRAVIDLA DISKUZE

TÉMA: "Záměrná" záměna léků ??

TÉMA ZAVEDL(A): Jaroslav [Počet reakcí: 2, Zobrazit]
Datum: 14.05.2005, 16:31:10

Dnes jsem vezl dceru na ošetření na pohotovosti (dle dnešního nálezu z laboratoře) s těžkou streptokokovou angínou. Na pohotovosti dcera mimo jiné obdržela recept na antibiotika Augmentin 625 mg 21 tbl. Léky jsem vyzvedával v Děčíně 4 v supermarketu Hypernova, která je jedinou otevřenou lékárnou v Děčíně o víkendech. Až doma jsem zjistil, že mi lékárnice vydala jiná antibiotika Amoxicillin-ratiopharm 625 mg 21 tbl. Jel jsem zpět do lékárny se zaměněnými antibiotiky a lékárnice mi tvrdila, že ty antibiotika jsou naprosto stejné, jako Augmentin a Augmentin se prý už nevyrábí. Ptal jsem se, proč by mi je lékař předepisoval, kdyby se nevyráběly a ona mi odpověděla, že to někdy lékaři nevědí. Tak jsem se ptal, proč mi při výdeji léků neřekla, že tento lék se nevyrábí a že mi za něj dává jinou náhradu ? Po té se lékárnice mi donuceně omluvila a sdělila mi, jestli nejsem spokojen, že do této lékárny nemusím chodit a že pokud chci, že mi vrátí zpět recept a že si léky můžu vyzvednout v jiné lékárně. Rád bych, ale když tu v Děčíně o víkendech není otevřená jiná lékárna a léky, které dcera potřebuje užívat z pohotovosti ihned, nemohu odkládat na pondělí.
Se stejnou lékárnicí má špatnou zkušenost i má manželka, když před několika měsíci obdržela recept na antibiotika na silnou bakteriální infekci. Léky si vyzvedla a až na zastávce autobusu si prohlížela antibiotika a zjistila, že tu dávku, kterou jí lékárnice vydala, by měla místo lékařem doporučených 5 dní pouze na 2,5 dne. Telefonovala hned do ordinace, zda se pí doktorka nespletla v předpisu léku a zjistila, že lékařka léky napsala správně. Běžela zpět do lékárny reklamovat vydání antibiotik a tato lékárnice se podívala na recept, vydala zbývající dávku antibiotik místo omluvy jí sdělila, že jsou to ale hodně silná antibiotika. Z toho usuzujeme, že to byl od lékárnice předem zamýšlený úmysl podvést pacienta a že svou reakcí ani tento úmysl nedokázala zakrýt.
Jsem proto přesvědčen, že dnes stejná lékárnice nemluvila pravdu, že se Augmentin nevyrábí.
Rád bych se dozvěděl, zda se dá zjistit, zda lékárník požadovaný lék měl v tu chvíli na skladě, či nikoliv ? Také mi moc silně vadí, že lékárníci automaticky nevydávají účtenky a když se soustředím na rady k podávaným lékům, nevzpomenu si vždy požádat o účtenku, což je kdekoliv jinde v obchodě automatická záležitost !

Reakce k tématu…

Re: "Záměrná" záměna léků ??
Autor: Ivan [Reaguje na: Alena]
Datum: 22.08.2016, 12:03:44

Vážená pisatelko, psaní do diskuze vám moc nepomůže. Lékárnice nic špatného neudělala. Jestli vás informovala o záměně, není problém. Pokud jste s tím nesouhlasila, mohla jste si vzít recept zpět. Proč jste to neudělala, když si tady teď tak stěžujete? Proč jste nešla jinam? Nezlobte se, ale vypadá to, že spíš jen chcete schválně házet špínu na tyto lékárny. Zvlášť poslední věta vypovídá, že příspěvek nepsal pacient, ale nějaká konkurenční lékárnice. Běžný pacient by "prodavačky léků u maxe" nenapsal. Tomu je to jedno.

Autor: Alena [Reaguje na: sestra] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 17.07.2016, 20:36:13

Mám zkušenosti s lékárnama Dr.Max-v Třinci máme dvě, do kterých chodím a vždy mě zklamou tím, že mi dají např. místo Augumentnu - Amoksiklav, nebo místo Apo-sertralinu- dostanu sertralin actavis atd, atd. Jelikož mám 75 let - tak jsem cílovou skupinou pro lékarny dr.maxe - s tím se už v dnešní době musím smířit, že některým mladým lidem jsou důchodci pro srandu-to by bylo v pořádku, pokud by nepracovali ve zdravotnictví potažmo v lékárnách-i když mám pocit, že i solidní mgr.v lékárnách dr.maxe - pokud tam chtějí pracovat musí dělat a mluvit to co si přeje jeho "chlebodárce"- takže doba už je taková a svým způsobem tyto "prodavačky léků u maxe"chápu, aby nepřišly o práci.

Autor: Teo [Reaguje na: sestra]
Datum: 26.04.2016, 11:37:48

Možná by stálo za to, aby pacienti kvůli neoprávněným záměnám (bez souhlasu pacienta zaměnit nelze) a nevhodnému chování lékárnice dali podnět SÚKLu a České lékárnické komoře.

Autor: sestra [Reaguje na: Jaroslav] [Počet reakcí: 2, Zobrazit]
Datum: 22.04.2016, 15:05:34

Zdravím, lékárny Dr. Max jsou největší ...... Zaměňují léky zcela běžně a cíleně, protože na skladě mají léky od svých dodavatelských firem a mají z toho samozřejmě peníze. Magistry jsou k tomu zaměstnavatelem přímo nuceny. Pracuji v ordinaci, běžná praxe je, že lékařka vydá pacientovi recept, a v lékárně mu dají prý "totožný" lék od jiné firmy. Léky obsahují sice stejnou účinnou látku jako v případě Augmentinu a Amoxicilinu, ale pomocné látky už se mohou velmi lišit. U levných léků, které nabízí Dr. Max - a důchodci s věrnostními kartičkami po tom jedou jak slepice po flusu - jsou samozřejmě účinné látky ty nejlevnější - proto si Max může dovolit tak nízké ceny léků. Vrací se nám spousta pacientů s tím, že jim léky magistra vyměnila, často potom mají vyrážky, průjmy. Když se pacient ozve, že chce lék který je na receptu, naše místní magistra ty stré lidi ještě seřve tak, že se vrací do ordinace v slzách a ptají se, co mají dělat. Ale souhlasím s Vámi, že je těžké jít do nějaké jiné lékárny, protože Dr. Max to má bohužel obšancované všude...

Autor: MUDr. Jan Helbich, CSc. [Reaguje na: P. Stránský]
Datum: 13.01.2014, 12:42:36

Myslím, že základní problém je v nesmírně rozsáhlých příbalových letácích, které nemohou respektovat pacienti, lékaři ani lékárníci. Tento problém by měl být řešen principiálně s využitím informační technologie a dostupných databází.
Helbich

Autor: Jan Mach [Reaguje na: Jaroslav]
Datum: 12.01.2014, 14:45:59

Stejné varování před lékárnou řetězce Dr. Max v Krčské ulici v Praze 4. Lékárnice hrubě porušila zákon o léčivech, když dne 10. ledna 2014 vydala pacientovi na recept na Augmentin bez upozornění a souhlasu pacienta jiný lék - Amoksiklav, který lékař nepředepsal. Záměna léku se stejnou účinnou látkou je možná, pokud lékař na receptu nevyznačil opak, ale jen se souhlasem pacienta. Drze vydat jiný lék bez projednání s pacientem je hrubým porušením zákona č. 378/2007 Sb. a prováděcí vyhlášky k němu. Pozor tedy na lékárnu v Krčské ulici v Praze 4

Autor: Jan Mach [Reaguje na: Pavel Stránský]
Datum: 12.01.2014, 09:56:39

Pokud lékárnice zamění lék předepsaný lékařem za jiný, byť se stejnou účinnou látkou, je povinna na to pacienta upozornit a vyžádat si jeho souhlas s výdejem jiného léku. Pokud to neučiní, porušuje hrubě svou profesní povinnost, často z komerčních důvodů. Není správné, pokud si o tom jen pacienti takto píší - to nic neřeší. Na lékárnici je třeba podat stížnost odboru zdravotnictví příslušného krajského úřadu a současně České lékárnické komoře, jen tak pro příště těmto nekalým praktikám zamezíme. Doporučuji důsledně stížnosti na tyto lékárníky podávat a přestanou se takto chovat

Autor: X [Reaguje na: Pavel Stránský]
Datum: 19.11.2007, 18:14:14

Dvě totožné látky pod různým názvem nemusí nutně působit shodně. Někdy je odlišnost v lékové formě, zpracování, pomocných látkách, obě rozpadavosti v organizmu... Není vždy pravda, že generikum X je zcela totožné s originálem Y a to i když jenavenek stejné složení i léková forma.

Autor: P. Stránský [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 15.03.2006, 11:29:12

Koukám, že lékárna v děčínské Hypernově je svými záměnami pověstná a už byla i medializována. V monitoringu tisku jsem našel dále uvedenou zmínku. Předpokládám, že vydaný přípravek byl Amoxicillin-Ratioph.Comp.625mg por.tbl.flm.21x625m, který je generickou kopií Augmentinu. <b>Lékárnice tedy nepochybila</b>, ale měla na to pacientku upozornit. Jenom nechápu, proč tak tvrdohlavě pacientům vnucují přípravek od jiné firmy, než lékař předepsal, když Augmentin je běžně dostupný. Vysvětlení pro to nějaké mám, ale mohlo by by být právně napadnutelné, tak ho zde nepíšu.

Zdroj: Děčínský deník
Datum: 02.03.2006
Str: 11
Název: Pacientka: Lékárnice mi zaměnila lék
Autor: LENKA HARŠÁNYOVÁ

Děčínsko - To, že selhání lidského faktoru může způsobit i bolest, tvrdí Hana Charvátová z Jílového. Minulý týden jí lékař předepsal antibiotika, v lékárně v děčínské Hypernově však ženě vydali lék s odlišným názvem. Následovala vysoká horečka, křeče, zimnice a bolesti kostí. Lékárnice místo léku Augmentin vydala ženě Amoxicillin. "Po šesti tabletách jsem dostala šok z otravy. Nemohla jsem zvednout ruce ani chodit, měla jsem šílené střevní potíže," vzpomíná Hana Charvátová. Poznamenala, že asi po čtyřech hodinách ji ty nejhorší stavy přešly. Zimnice a čtyřicetistupňová horečka však neustoupily. "Za tři dny jsem zhubla pět kilo. Takovou bolest bych nikomu nepřála. Neumím si představit ty následky, že by v lékárně pozměnili léky starému člověku nebo dítěti," přiblížila Charvátová. Doplnila, že jakmile jí bude definitivně dobře, do lékárny určitě zajde a vážně si promluví s vedoucí. Vedoucí lékárny v Hypernově Martina Harmáčková uvedla, že její lékárnice nepochybila. "Augmentin a Amoxicillin je tentýž lék, má stejné složení, jen ho vyrábějí dvě různé firmy. Jestliže bylo ženě tak zle, měl na ni lék vedlejší účinky, které jsou uvedeny v příbalovém letáku," tvrdila vedoucí. To, že lékárnice nepochybila, tvrdí také předsedkyně revizní komise České lékárnické komory Jana Schwarzová. "Pozměněná antibiotika jsou opravdu stejného složení. Ani si nepamatuji na případ, kdy lékárník vydal pacientovi lék, který by mu způsobil závažné problémy nebo dokonce smrt. Za to by mu hrozilo i odebrání licence," uvedla. Doplnila, že pokud někdo pocítí po užití léku tolik vedlejších účinků jako žena z Jílového, měl by se obrátit na svého lékaře a nechat to nahlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, který vedlejší účinky eviduje.

Autor: Kosová Zlata
Datum: 16.06.2005, 21:34:18

Děkuji za radu. Souhlasím s Vámi, že v lékárně pracují kvalifikovaní farmaceuti. Svou poznámkou o nezodpovědnosti, jsem se nechtěla dotkout těch lékárníků, kteří pracují zodpovědně. Já jsem pouhou náhodou narazila na tento diskusní článek, a tak mne zarazilo, že stejné problémy v té samé lékárně má i někdo další. Že se paní lékarnice splete, to se stát může, i když by nemělo, ale že je toho poněkud více, je již zarážející. V našem případě dávkování dodržela- 1 tableta po 8 hodinách (přesně jak předepsal lékař), ale vydala 625mg místo předepsané síly 375mg, nedomluvila se s lékařem, neprodloužila interval podávání léků a neupozornila nás na změnu vydaných léků. Docela dost "nedostatků".
Ale i já věřím, že těch "černých ovcích" není mnoho.

Autor: Pavel Stránský
Datum: 16.06.2005, 08:57:49

Pokud máte takovéto zkušenosti, můžete kontaktovat nadřízeného paní lékárnice nebo podat podnět na Českou lékárnickou komoru (www.lekarnici.cz).
Dávkování léčiv bez předchozí domluvy s lékařem lékárník nesmí. Výjimkou je pouze případ, kdy dojde k omylu lékaře a pacient by byl předávkován. Lékárník zde má sloužit jako poslední pojistka, proto za lékárenskou tárou stojí kvalifikovaní farmaceuti a ne běžní prodavači. Bohužel, i mezi lékárníky se občas najdou "černé ovce", chci však věřit, že většina takových není a svou práci dělá zodpovědně.

Autor: Kosová Zlata
Datum: 12.06.2005, 15:53:58

Mám bohužel úplně podobnou zkušenost a stala se mi i ve stejné lékárně a to také dvakrát. Poprvé můj 9 letý syn měl přadepsaná jiná antibiotika než mu lékárnice vydala, aniž by nás upozornila, to není ale ten největší nedostatek. Za ten považuji, že nám vydala 2x silnější léky než byly původní a napsala stejné dávkování !!!! Kdybych nebyla pozorná ( vlastní zkušenost již před 20 lety), tak bych syna předávkovala. Bohužel, je to opravdu jediná otevřená lékárna o víkendu pro Děčín a okolí ( jsem od České Kamenice), další lékárna je otevřena až v Ústí n.L. Druhý případ je můj starší syn, kde mu opět vydala amoxicillin místo jiného léku, ale to jsem již věděla, že léky jsou zaměnitelné a byly stejně silné. Mohu jen říci, že jsme opět upozorněni nebyli.
Je smutné, že na tak zodpovědných místech pracují tak nezodpovědní lidé.

Autor: Pavel Stránský [Počet reakcí: 2, Zobrazit]
Datum: 26.05.2005, 10:07:32

Lékárník může pacientovi nabídnout jiný přípravek se stejným složením, pokud předepsanou "značku" zrovna nemá skladem. Objednání předepsaného přípravku o víkendu, kdy zásobování nejezdí, by v tomto případě oddalovalo léčbu. Záměna je v tomto případě v pořádku. Co mě však zaráží, je chování paní lékárnice, kterým rozhodně nedělá svému zaměstnavateli dobrou reklamu. Generickou záměnu je možné provést, ale pacient na to má být předem vhodným způsobem upozorněn, a hlavně musí se záměnou souhlasit.
Výmluva, že se Augmentin nevyrábí, je dost hloupá, když si snadno v jiné lékárně můžete ověřit, že to není pravda.
Pokud jde o účtenku, povinnost vydat je pouze v případě, že o ni pacient (zákazník) požádá. Tisknutí účtenek lidem, kteří o to nežádají, považuji za plýtvání papírem. Na druhou stranu, považuji za samozřejmost, že se při uzavírání nákupu u vyšších částek automaticky klienta ptám, jestli si přeje vytisknout účet. Pokud si vzpomenete později, neměl by být problém vytisknout účet dodatečně, pokud si pamatujete, kdy a co jste kupoval.

NEZAPOMEŇTE, TÉMA TÉTO DISKUZE JE:

"Záměrná" záměna léků ??

apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

První pražští lékárníci, ...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
06.07.2008

Mgr. Stanislav Havlíček

Nová kategorie výdeje léč...

Mgr. Stanislav Havlíček
25.05.2008

RNDr. Marek Petráš

Novinky v očkování proti ...

RNDr. Marek Petráš
05.10.2009

Mgr. Stanislav Havlíček

Kauza léčivé přípravky s ...

Mgr. Stanislav Havlíček
04.08.2008

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba
16.01.2011

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D.

Fakultní lékárna VFU v Br...

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D...
14.10.2009

Kateřina Dittrichová

Student Exchange Programm...

Kateřina Dittrichová
14.01.2013

PharmDr. Ján Valjan

SLeK začala odebírat lice...

PharmDr. Ján Valjan
10.06.2009

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková
21.12.2010

John Chave

PGEU – Pharmaceutical Gro...

John Chave
16.12.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.