Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Dagmar Hegerová, Ph.D.

Nanočástice selenu mají široké uplatnění a dosud nevyužitý potenciál

Exkluzivní rozhovor s Mgr. Dagmar Hegerovou, Ph.D., pověřenou zástupkyní Laboratoře mikrobiologie a enzymologie a vedoucí projektového oddělení Ústavu chemie a biochemie Mendlovy univerzity v Brně.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaDISKUSNÍ FORUM – Konkrétní diskuze k tématu
» PŘIDAT NOVÉ TÉMA
» PŘEHLED VŠECH TÉMAT
» PRAVIDLA DISKUZE

TÉMA: K článku Předvolební desatero [Přečíst článek]

TÉMA ZAVEDL(A): Pavel K. [Počet reakcí: 5, Zobrazit]
Datum: 19.10.2015, 13:24:32

Perfektně sepsané! Kolego, máte můj obdiv, podařilo se Vám skutečně koncetrovat stručně a jasně na jednom místě vše podstatné. Díky, co pro záchranu profese děláte. Teď jen, aby si to uvědomili i delegáti sjezdu!

Reakce k tématu…

Re: K článku Předvolební desatero
Autor: Pavel K. [Reaguje na: Ivana]
Datum: 23.10.2015, 11:34:14

Paní kolegyně, na to přece nemá vůbec smysl nijak reagovat. Je předvolební boj o funkce (či o peníze?) a zájem o informace se očekávat rozhodně nedá. Navíc tam diskutují tři lidé, všichni spolupracující kandidáti do vedení. Z toho je patrné, že těžko můžete očekávat jiný názor.

Autor: Ivana [Reaguje na: PharmDr.David Ovčaří] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 23.10.2015, 07:16:03

Vážený pane kolego, je mi z Vašich vyjádření smutno! Přečetla jsem si vaši diskuzi na webu komory a tady a ačkoli mládí fandím, jsem zklamaná. Už to tady psal uživatel Pavel K., o slovenském systému se tu psalo poměrně dost. Pokud byste teda měl zájem se s tím seznámit, našel byste informace jak k výši tak rozdělení členského, tak k sankcím za neplnění kontinuálu ad. Je ale vidět, že podobně jako někteří další prostě všechny informace nechcete najít.

Pro dr. Dočkala - nenechte se odradit hloupými útoky!

Autor: Jirka [Reaguje na: Eva]
Datum: 22.10.2015, 15:11:16

To je přesně to, co sem myslel! Není pravda, že by lidi byli všichni neaktivní. Někteří ano, ale jak psala paní Horáčková, ti mají prostě smůlu a dobře jim tak! Ale toto odstavuje všechny, i ty, co něco dělat chtěli. Prostě se jim nechce někam chodit, když v roce 2015 je skoro všechno elektronický. Přesně - doma si to můžu v klidu pročíst a rozhodnout se. Já si myslím, že těch hlasujících by bylo podstatně víc než teď.

Autor: Eva [Reaguje na: MVDr. Mgr. Kateřina Horáčková] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 22.10.2015, 14:59:33

Dobrý den,
já bych taky byla pro ty elektronické volby. Když přijdeme na OSL, tak se nikdy nesejde tolik lidí, abysme někoho mohli navolit. Takže ikdyž chceme na sjezd jet, nemůžeme. Tak to prostě teď je. Myslím si, že ty elektronické volby by bylo řešení. Ptala jsem se svých kolegyň v práci a všechny jsme se shodly, že kdybysme mohli doma v klidu volit vyhovovalo by nám to víc. Člověk si to může v klidu promyslet.

Autor: PharmDr.David Ovčaří [Reaguje na: PharmDr. Martin Dočkal] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 22.10.2015, 14:54:08

Dobrý den, děkuji za konkrétní odpovědi. Tušil jsem, že máte na mysli Dr.Chudobu, ale nebyl jsem si jistý, protože se to na tehdejším volebním sjezdu vůbec neřešilo (účastnil jsem se jako delegát). Je otázka, zda-li je podstatné, jak dlouho je daný kandidát členem Komory (domnívám se, že vámi zmíněný případ byl spíše asi jen výjímkou). Nebo se raději věnovat tomu, jak daný kandidát může být Komoře prospěšný. A to by měli posoudit delegáti sjezdu.
Netvrdím, že nelze dělat/změnit nic, zrovna systém voleb je ale bohužel popsán zákonem o komorách...

Autor: MVDr. Mgr. Kateřina Horáčková [Reaguje na: PharmDr.David Ovčaří] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 22.10.2015, 14:22:22

Ad náhrady za ztrátu času: je otázkou, zdali má smysl odměňovat ty, kdo pracují pro komoru, tímto způsobem, notabene ve chvíli, kdy prakticky neexistuje kontrola oprávněnosti vykázaných hodin. Každá činnost je jinak náročná, a dle mého názoru by se mělo odměňovat podle náročnosti SPLNĚNÉHO úkolu. Ono je hezké zadat úkoly - viz třeba pověření minulého sjezdu, aby byly připraveny webináře. Schválně jsem si nechala vypracovat od firmy, která zajišťuje virtuální zázemí webinářů pro KVL, na kolik by to vyšlo, můj čas touto prací strávený byl celkově 3,5 hodiny (z toho nejvíc času zabrala osobní schůzka, zbytek jsme vyřídili mailem), za týden jsem dostala rozpočet a během 3 měsíců mohlo být spuštěno. Částka, která by byla potřeba, byla nižší, než celý slavný web Lékárnické kapky, a to v tom byla kalkulace i "věcí okolo" jako archív webinářů, elektronická peněženka a umožnění plateb kartou. Představenstvo vylezlo s prvním webinářem teď těsně před sjezdem. Takže je otázka, jestli odměny za náhrady času jsou adekvátní, když jimi člověk prakticky není motivován ke splnění úkolu.

Odměna prezidenta a viceprezidenta - tady záleží opravdu na tom, jde-li o práci na plný úvazek s přesčasy, což prakticky tak je, ten dotyčný nemá osmihodinovou pracovní dobu. Nebo aspoň ta funkce neumožňuje standardní osmihodinovou pracovní dobu. Pokud se někdo věnuje takto naplno práci pro komoru, nemám problém s tím, aby byl adekvátně ohodnocen. Co se viceprezidenta týče, osobně jsem pro, aby i tato funkce byla vykonávána na plný úvazek - dost pochybuji o tom, že kolega Hojný jako současný viceprezident, ač se platu vzdal, je schopen kvalitně pracovat pro komoru a zároveň vést velkou nemocniční lékárnu. Jedno či druhé bude naprosto logicky šidit.

Ad granty a dotace - sama jsem upozorňovala na dotace studentům, které z mého pohledu řadovému členovi komory nic krom článku v ČČL nepřinesly. Pokud by ten student vykonával skutečnou práci pro komoru, pak je v pořádku, že za ni dostane zaplaceno, ale není v pořádku, jestliže si za dotaci od komory jede na praxi někam za oceán - toto mají zajišťovat fakulty, ne komora. Plus další nesrovnalosti - předražený web Lékárnické kapky, (dosud nebylo členům předloženo ani podrobné zadání, ani finanční rozvaha, ani informace o tom, zda proběhlo vůbec výběrové řízení na tvůrce webu), personální audit, jehož cena a výsledek byly zveřejněny na komorovém webu dnes na mé vyžádaní (a upřímně - výsledky mě nepřekvapily, čekala jsem, že z toho bude takový výstup, který by si jen tak mimochodem měl být schopný udělat každý zaměstnavatel, respektive nadřízený, a 117 tisíc je za takovou práci opravdu hodně), opět žádná informace o tom, proč byla vybrána zrovna tato firma...

Autor: Pavel K. [Reaguje na: PharmDr. Martin Dočkal]
Datum: 22.10.2015, 11:47:18

Tak jste mě předběhl, právě jsem to chtěl napsat. Myslím, že paměť mnohých je opravdu velmi krátká.

Autor: Lenka [Reaguje na: Jan Hašek]
Datum: 22.10.2015, 11:43:02

Že zrovna Vy jste toho Jakeše zažil...

Autor: PharmDr. Martin Dočkal [Reaguje na: PharmDr.David Ovčaří] [Počet reakcí: 2, Zobrazit]
Datum: 22.10.2015, 11:36:36

Dobrý den, pane doktore,
díky za Vaši reakci. Myslím, že jsem již dostatečně vysvětlil důvody, proč to či ono navrhuji v současné situaci, kdy je řada skutečně malých lékáren před nebo už po krachu. Ponechám na ostatních, zda se s tím ztotožní nebo ne.

Kandidaturu jste nepřehlédl, nekandiduji. Důvod je prostý - pro komoru jsem se angažoval od svého absolutoria poměrně dost (možná až moc a z čirého mladického nadšení či altruismu, a znovu opakuji, je dobré vnímat dění v historických souvislostech, ne jen z pohledu aktuálního volebního roku). Lékárenství se rovněž snažím už 16 let co vznikl Apatykář zviditelňovat (a jsem rád, že to oceňují zahraniční odborné asociace či lékárnické komory) a když se mi podařilo z něj po letech tvrdé práce vybudovat funkční a silné médium, rozhodně se ho nemíním vzdát. Což bych v případě zvolení musel. Vím sice, že řada lidí umí spojit nespojitelné a současně dělat několik činností s evidentním střetem zájmů, změnit názor o 180 stupňů, kdykoli je to potřeba, já to prostě nedělám. Považoval bych proto za neslušné a nemyslitelné, z hlediska nezávislosti, abych současně provozoval Apatykáře a fungoval v nejvyšších orgánech komory.

Ad zákaz účelového členství - pokud kandidujete do představenstva, myslím, že byste si historické souvislosti měl nastudovat, jsou poměrně zásadní. Protože jsem nechtěl, aby mé desatero bylo vnímáno jako osobní spor, záměrně jsem nepersonifikoval (ten bod, ostatně jako všechny, platí obecně). Pokud mě ale přímo vyzýváte, nechci, aby Vaše otázka zůstala bez odpovědi, pro příklad nemusíme chodit nikam daleko. Např. současný pan president po svém emotivním nezvolení v roce 2007 z komory vystoupil (jak se o ní a funkcionářích vyjadřoval ponechám bez komentáře), o dění se nezajímal a následně jen pár měsíců před volebním sjezdem v roce 2011 do ní opět vstoupil. Nepovažuji to rozhodně za šťastné. Také mám na řadu věci jiný názor a z komory kvůli tomu nevystupuji. Doporučuji Vám v této souvislosti i diskuzi zde na webu, jak předchozí volební sjezd komentovali někteří lidé tehdy a jak nyní. Najdete tam možná další podporu mých argumentů.

Co se týče grantů a dotací - už to bylo opakovaně zmiňováno. Jedná se o financování externích aktivit (viz. zmiňovaná podpora studentů, která z pohledu členů komory nic nepřináší).

Pokud píšete, že nelze nic dělat/změnit, protože je údajně vše definováno zákonem, pak si skutečně myslím, že by komora měla být nepovinná. Vaše obavy nesdílím, znám situaci na Slovensku a tam byla naprosto stejná. Přesto mají 92-95% angažovanost. Svůj názor nikomu nevnucuji, je ale zatížen dlouhodobou angažovaností pro obor.

Martin Dočkal

Autor: Jan Hašek [Reaguje na: Lenka] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 22.10.2015, 11:14:20

90 tis. kdo z vás to má?

Mě to připomíná rétoriku Miloše Jakeše.

Osobně mám k prezidentovi Chudobovi mnohé výhrady. Sám bych to však neuměl dělat lépe a myslím, že lidí, které by to chtěli/mohli dělat lépe je minimum. Nedovedu si představit, že by to byl ochoten někdo dělat za 20 tis.

Dle statistiky je plat prezidenta odhadem /necelý?/ dvojnásobek průměrné mzdy farmaceutů /viz UZIS/...

Ale je to to hlavní ?
Mají zájem členové komory o dění? Elektronické hlasování o grantech apod.? Kolik % členů by se zapojilo?

Myslím, že důležitý je zájem, pokud členové nechodí ani na OSL, aby se osobně s kandidáty na delegáty sjezdu, nebo představenstva OSL setkali, budou jim úplně jedno, jestli jde o volbu prezenční nebo elektronickou.
Vždyť je to minimum, co pro svojí budoucnost mohou udělat.

Autor: Lenka [Reaguje na: PharmDr.David Ovčaří] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 22.10.2015, 07:38:26

Pane kolego Ovčaří,
věřte, že ani mě se nezdá platové ohodnocení komorých funkcionářů v pořádku v době, kdy se řada lékáren potácí na hranici zavření, protože už je ani ten max nechce koupit. Nevím, jestli pracujete jako zaměstnanec nebo provozovatel /a jestli v malé lékárně nebo v nemocnici/, ale z pohledu provozovatele to opravdu vypadá tak, jak píše dr. Dočkal. Takže je mi zcela fuk, jestli je funkce náročná nebo ne. Slovenský prezident navíc říkal, že má plat 20 tisic brutto, ostatní jen cestovné, ubytování atd. Takže proč tam to jde a u nás by to bylo neadekvátní?

Autor: PharmDr.David Ovčaří [Reaguje na: PharmDr.David Ovčaří]
Datum: 22.10.2015, 01:11:06

7. Revize výše členského příspěvku
Je potřeba pečlivě zvážit, aby nedošlo k podlomení financování Komory a tím k jejímu oslabení. Často odkazujete na slovenskou komoru, kde lékárníci zaměstnanci platí příspěvek výrazně nižší (50 euro), odborní zástupci však výrazně vyšší. Sám prezident SLeK ve Vašem podcastu ale uvádí, že pokud by při zachování celkové sumy srovnali příspěvek pro všechny členy na stejnou výši, vycházel by na 150 euro (cca 4000Kč). Jsou tedy opravdu slovenské příspěvky výrazně nižší?

8. Revize celoživotního vzdělávání
Revize je jistě potřebná a diskuse myslím byla již zahájena. Vzhledem ke konci funkčního období bylo logicky přenecháno novému představenstvu. Nikoho neomlouvám, ale1 chyba by se při počtu schvalovaných akcí snad dala odpustit...

9. Orientace čistě na profesi
Ekonomické záležitosti je možné zcela přenechat provozovatelům ve chvíli, kdy je budou schopni účinně řešit. To se dnes bohužel nedaří ani společnou silou (zformovanou po dlouhé době a bohužel až vlivem závažnosti situace) provozovatelů, Komory a odborných společností...

10. Nepovinné členství
Když vidím aktivitu členské základny (viz. neschopnost mnohých OSL sejít se 1x ročně k volbám), obával bych se dramatického poklesu počtu členů a z toho plynoucí oslabení již tak nevalné vyjednávací pozice a ekonomické paralýzy činnosti Komory. Chápu argumentaci zkušenostmi na Slovensku, ale je otázka, zda se vyplatí tento těžko vratný krok riskovat.

Voláte po skutečné osobnosti prezidenta a silném týmu v představenstvu. Domnívám se, že na řadu témat máte vy osobně poměrně vyjasněný názor. Přehlédl jsem někde Vaši kandidaturu?

Autor: PharmDr.David Ovčaří [Reaguje na: Pavel K.] [Počet reakcí: 4, Zobrazit]
Datum: 22.10.2015, 01:08:53

Vážený pane kolego Dočkale,
rád bych reagoval na jednotlivé body Vašeho předvolebního desatera. Souhlasím s Vámi, že doba se dramaticky změnila a situace v lékárenství je více než vážná. Právě proto však potřebujeme Komoru silnou a akceschopnou a já se nemohu ubránit dojmu, že některé Vaše návrhy by naopak vedly k jejímu oslabení.

1. Elektronické volby
Bohužel v současné době nejsou možné dle aktuálně platného zákona o komorách (precizně ve svých příspěvcích vysvětlila již kolegyně Horáčková). Předpokládám (ale neviděl jsem), že se Komora ve svém návrhu samostatného zákona o ČLnK (který má již léta připraven, ale nedaří se prosadit) situaci snaží řešit. Ale i v intencích současného zákona byly přijaty změny volebního řádu, které významným způsobem pomáhají neusnášeníschopnost okresních shromáždění řešit. Není pravda, že by se nevyužívaly. Že je nevyužívají všechna "problémová" OSL, nebo z těch možností netěží maximum? Že se nedaří v OSL najít 7 lékárníků ke zvolení představenstva? To je problém v lidech a žádný zákon to asi nevyřeší... Jiná věc jsou interní referenda - tam bych byl určitě pro, ale bylo by asi potřeba stanovit nějako u minimální účast hlasujících (podaří se reálně splnit?). Obecně jsem ale pro co největší zapojení členů do rozhodování Komory.

2. Kontrola dotací a grantů
Není mi známo, že by nefungovalo správně. Můžete prosím uvést konkrétní případy?

3. Reálné odměny
Umím si představit pracovní a časové vytížení prezidenta Komory, zcela jistě se nejedná o pracovní dobu 8 hodin denně. K tomu účast na zahraničních akcích a nespočet akcí víkendových. Jistě je možné o výši současného ohodnocení polemizovat, mě osobně se vzhledem k pracovnímu nasazení té funkce ale "naprosto neadekvátní" nezdá.

4. Zákaz účelového členství
Není mi znám jediný případ, kdy bylo zneužito. Můžete prosím uvést konkrétní případy?

5. Zastropování výše náhrad
Plat viceprezidenta byl zaveden proto, aby se tento funkcionář mohl plně věnovat práci pro komoru. Práce je hodně a schopných a ochotných málo. Současný viceprezident plat nepobírá, protože není zcela "uvolněn". Část práce odvede nově zaměstnaný odborný konzultant, ale dle jeho vyjádření by bylo práce dost i pro další úvazky. Chcete aby kvalitní lidé odváděli pro komoru kvalitní práci zdarma? Altruisté možná ještě nevymřeli, ale domnívám se že je slušností za odvedenou službu adekvátně zaplatit. Na jedné straně jsou připomínky k nedostatečnému honorování přednášejících na vzdělávacích akcích, jiná práce pro komoru by měla být nehonorovaná?

6. Audit činností vs. efektivita
Audit proběhl a předpokládám že brzy budeme seznámeni s jeho závěry. Jeho zadání (přestože financování bylo relevantně vysvětleno nečerpáním platu viceprezidenta) ale bylo v diskusi podrobeno kritice a bylo označeno za zbytečné plýtvání.

7. Revize výše členského příspěvku
Je potřeba pečlivě zvážit, aby nedošlo k podlomení financování Komory a tím k jejímu osl

Autor: Jitka [Reaguje na: Pavel K.]
Datum: 21.10.2015, 12:04:19

Dobrý den všem diskutujícím,
dlouho jsem přemýšlela, zda se zapojit, ale když vidím, jak se to čte rozhodla jsem se přidat svou trošku. Přece jenom je to téma
vcelku pro lékárníky zásadní. Především chci poděkovat panu kolegovi Horáčkovi, že tu diskutuje, ačkoli je "protistrana" v převaze. Možná, že jste měl tu znovu hozenou rukavici z minulého sjezdu (myslím, nejvyšší počet hlasů) zvednout a možná
bylo všecko jinak. Možná, nevím. Každopádně jste asi jeden z mála, co kope za malé OSVČ lékárníky. A lidi, kteří se umějí bít za svůj názor bychom ve vedení opravdu potřebovali více. Stejně jako předchozí diskutující si ale myslím, že napsané body vystihují stav, kde jako lékárníci jsme. Mě např. přivedly k zamyšlení, protože něco vám hned tak "nesepne" a v kontextu to vypadá jinak /nebo už mám pomalejší myšlení/. Asi každý, kdo se zajímá ví, že kolega Dočkal dělá pro lékárenství opravdu hodně, já sama jsem na Apatykáři každý den. Takže jsem to pochopila spíš jako snahu s tím něco dělat. Jestli jsou to jen zbožná přání, nevím. Myslím,
ale že řadu věcí opravdu můžeme ovlivnit změnou v řádech. Je ale otázkou, koho z členů dění v komoře vůbec zajímá /vidím to u nás/. A jsme u toho, není potom pravda, že by bylo dobře ty volby nějak uvolnit, aby se mohli zapojit případní aktivní členi? Nevím, je to jen můj názor.

Autor: Pavel K. [Reaguje na: HORÁČEK]
Datum: 21.10.2015, 11:34:47

Nemyslel jsem rozhodně hloupý. Spíše tedy populistický směrem k mladé generaci. Pane doktore, Vy jste komorový matador a velmi dobře víte, že na sjezdu bývá situace mnohdy emotivní. Nejde o to, že by delegáti byli hloupí, ale ona emotivní vypjatost a někdy opakované volby a silná vystoupení některých delegátů mohou leckoho silně ovlivnit. Podívejte se např. na minulý sjezd - někteří se dostali do představenstva tak tak (doslovně s odřenýma ušima) a nyní se chovají, jako by měli bůhvíjaký mandát. Proto jsem i pro toto omezení, ale klidně bych souhlasil i se slovenským modelem. Přece není správné, aby někdo kandidoval těsně před sjezdem a do té doby "kopal za jiné". Že se tak stalo jednou je právě dobrý argument toto omezení nastavit - kdo zaručí, že to nebude i podruhé?

Autor: HORÁČEK [Reaguje na: Pavel K.] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 21.10.2015, 09:07:05

Pavle K., možná jste chtěl napsat, že můj názor je hloupý, budiž, ale nevím v čem je laciný? Jádro pudla tohoto bodu totiž je v tom, aby vstupy do komory krátce před volbami nebyly účelově zneužívány, alespoň tak vnímám, proč kolega Dočkal tento bod formuloval. Pokud se pamatuji, stalo se tak jednou. Takže nevidím důvod, proč zavádět další omezování výběru, kdo může pracovat pro komoru. Nedostatek zkušeností absolventa z praxe není validní důvod vyloučit jej z možnosti být volen. Voliči /delegáti sjezdu/myslím nejsou tak hloupí, aby takového kandidáta zvolili pokud je nepřesvědčí a už vůbec ne jako prezidenta, nebo viceprezidenta. Ale prakticky jako "inventář" představenstva si dovedu představit působení i tak mladého člena v něm. Rozhoduje se hlasováním kolektivně, předchází výměna názorů, kde má každý možnost svůj názor vyjádřit. Ale nemusí, pokud se necítí, ani já, jako starý pes jsem se nemontoval do všeho a často nehlasoval, když jsem o problému málo věděl. Naopak si myslím, že názory člověka nezatíženého pozitivně , ale i negativně praxí přínosem být mohou. Navíc mnohdy je potřeba znát i odborné aspekty problému a kdo má nejnovější poznatky z oboru , předpokládám že lidé co právě dostudovali. Alespoň by to tak mělo být. No a pro absolventa to může být dobrá škola, zkušenost je to nepřenositelná.

Autor: Jirka [Reaguje na: MVDr. Mgr. Kateřina Horáčková]
Datum: 21.10.2015, 08:11:34

Díky za vysvětlení, to máte pravdu.

Budu Vám držet palce při volbě, takový lidi potřebujeme ve vedení.
Jirka

Autor: MVDr. Mgr. Kateřina Horáčková [Reaguje na: Jirka] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 21.10.2015, 07:33:16

Zákon o komorách je potřeba projít celý. Problém je paragraf 11, odst. 4: (4) Okresní shromáždění se může platně usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina členů okresního sdružení. K platnosti usnesení je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných členů okresního sdružení.

Pokud by tento odstavec zmizel, nebyla by nutná nadpoloviční většina všech, aby OSLy fungovaly, a bylo by možné zavést elektronické volby, protože dle tohoto zákona je v tuto chvíli nutná osobní přítomnost...

Autor: Ivana [Reaguje na: HORÁČEK]
Datum: 21.10.2015, 07:31:53

Nejsem žádný přitakávač, ale když má někdo pravdu, tak to uznám. Dr. Dočkal nepřišel s ničím převratným teď před volbami, ale píše o tom dlouhodobě a pojmenoval věci tak jak jsou, což se o jiných říct nedá! Taky píšete, že o nepovinném členství se dá uvažovat a dřív jste byl jeho bezmezným zastáncem. A píšu o Vás, že jste pochlebovač? Ne, protože si myslím, že člověk, když o věcech přemýšlí, může i změnit názor. A nepovažuju to za špatné.

Autor: Jirka [Reaguje na: MVDr. Mgr. Kateřina Horáčková] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 20.10.2015, 23:13:16

Díky za vysvětlení, ale nesouhlasím úplně, že by to nešlo. V zákoně o komorách jsem taky našel toto:

(4) Funkce v orgánech komory a okresních sdruženích jsou čestné; za jejich výkon je příslušnou komorou vyplácena náhrada za ztrátu času a náhrada hotových výdajů. Volení funkcionáři musí vykonávat lékařskou, stomatologickou nebo lékárnickou praxi.

Nikde není nic o platu prezidentů a jak vidět, vnitřní předpisy to umožňují, tak proč vnitřními předpisy neupravit i volby?

Autor: MVDr. Mgr. Kateřina Horáčková [Reaguje na: Jirka] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 20.10.2015, 23:00:35

"Výmluva na zákon" není výmluva. Zákon o komoře veterinárních lékařů je postaven trochu jinak, než zákon o ČLK, ČSK a ČLnK. Veterináři byli "prozíravější" ve dvou věcech - v tom, že volby do vrcholných orgánů komory a práce pro komoru není závislá na funkčnosti okresních sdružení, a v tom, že veterinární lékař je svobodné povolání a může jej vykonávat buď samostatně, nebo jako zaměstnanec pouze jiného VL, tudíž byl takto zablokován vstup neveterinárních subjektů do profese. Zatím, neb se momentálně řeší změna zákona.

Prakticky nelze změnit volební systém v ČLnK bez změny zákona o komorách.

Autor: Jirka [Reaguje na: MVDr. Mgr. Kateřina Horáčková] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 20.10.2015, 21:54:10

No, takže je vidět, že elektronický volby jdou jinde, jen ne u nás. Proč? Asi protože to někdo nechce. Výmluva na nějakej zákon je asi blbost, když to jinde jde, že...

Autor: MVDr. Mgr. Kateřina Horáčková [Reaguje na: HORÁČEK] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 20.10.2015, 14:29:04

Pane kolego Horáčku, členové nefunkčních OSL mohou být voleni do představenstva a komisí komory, ale pokud OSL nefunguje, nemůžou být zcela logicky voleni do orgánů OSL a nemůžou ani jezdit jako delegáti na sjezd, a tím tak ovlivňovat celokomorové dění. To sám jako pražský lékárník víte. Pro zajímavost - dokud jsem byla členkou OSL Praha 9, svolávalo nás představenstvo celkem 3x, z toho 2x na vyžádání mé a dr. Sklenáře. Ani jednou se nepodařilo shromáždit nadpoloviční většinu, jednou chybělo 9, podruhé 7 lidí. A to jsme dali dohromady i kandiaátní listiny. Na Praze 1 je zájem prakticky nulový, letos jsme obesílali členskou základnu, drtivá většina členů OSL Praha 1 se ani nenamáhala odpovědět a zájem o práci pro komoru projevili krom nás jen 2 (slovy DVA) lidi. I proto ráda podpořím změnu zákona o komorách, pokud ji někdo bude iniciovat, protože většinový systém je evidentně nefunkční, velká část základny prostě nemá zájem ani o to, aby aspoň 1x za rok došla na schůzi a odvolit (ó, jaká to oběť...). A členské příspěvky, které platíme, pak díky nefunkčnosti OSL pro nás padají do černé díry neprůhledného hospodaření komory. Přitom to jde jinak, inspirovat se můžeme třeba v KVL, která má sice taky svoje trable, ale ti z nás, kteří chtějí pro komoru něco dělat, mohou a nejsou limitováni funkčností či nefunkčností jednotlivých okresních sdružení. Elektronické volby fungují, na komorový sněm může jet každý, a prakticky je i co se voleb týče aktivních cca 800 členů. Ta mlčící většina má prostě smůlu a na rovinu - dobře jim tak.

Autor: Pavel K. [Reaguje na: HORÁČEK] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 20.10.2015, 14:25:31

Podle Vašeho názoru je tedy vhodné, aby např. letošní absolvent nyní kandidoval do představenstva, protože má zájem? Opravdu považujete vstup člověka bez jakékoli zkušenosti z praxe za přínosný pro budování profese a zásadní rozhodnutí, která stav ovlivňují? Nezlobte se, ale považuji to za velmi laciný argument.

Autor: PharmDr. Martin Dočkal [Reaguje na: HORÁČEK]
Datum: 20.10.2015, 12:04:46

Dobrý den, pane doktore,
1. Hned na úvodní stránce blogu je psáno, že jde o osobní názory provozovatele webu - v kontaktech jsem uveden plným jménem, v Prohlášení vydavatele jsou veškeré detaily o mně. Už jsem to tu před časem vysvětloval a skutečně se domnívám, že je to jasné (na jiných webech najdete jen zkratky typu -mk-, -xy-, složení redakce nenajdete žádné, maximálně anonymní email, porovnejte sám, co je průhlednější).

2. Ano, teoretická možnost svolání voleb nefunkčního OSL představenstvem komory skutečně existuje (jak dlouho?). Já vím o jednom případu, kdy byla tato možnost využita, bez efektu. Proto jsem uvedl, že trvám na elektronických volbách - pokud chceme lékárníky angažovat, nesmíme jim dávat zbytečné překážky a současný systém překážkou (zásadní) je.

3. Už dříve jsem psal (a je to o mně známo), že jsem byl dlouholetým zastáncem povinného členství, protože bylo s nějakým cílem kdysi zakládáno. Doba se ale prostě mění a myslím, že i my bychom na to měli reagovat. Setrvávat na nefunkčních principech není, podle mě, rozumné., pokud nám jde skutečně o obor.

Pro Ivanu:
díky, že jste to tak pochopila, proto jsem desatero sepsal (snad) věcně, bez personifikací. Nejde o osoby, jde o profesi.

Martin Dočkal

Autor: HORÁČEK [Reaguje na: Jirka] [Počet reakcí: 4, Zobrazit]
Datum: 20.10.2015, 11:26:50

Chvíli mi trvalo, než jsem z textu zjistil, že jde o osobní názory pana kolegy Dočkala, podpis jsem prostě nenašel. S některými názory se ztotožňuji, ale většinou jde o zbožná přání. Prostě proto, že Komora se musí řídit zákonem. Všem přitakávačům doporučuji si ho prostudovat. Jistě, co není v zákoně ošetřují řády ,ale ty může měnit každý sjezd. Není pravda, že při nefunkčím OSL nemohou být jeho členové voleni.
Nesouhlasím m.j. s tím, že volen by mohl být člen až po roce v komoře, jde o diskriminaci absolventů nastupujících do lékárny po škole ve volebním roce. Proč by nemoli být voleni, mají-li zájem pracovat pro obor v profesní organizaci? Nepovinné členství??? Jsou mnohá pro i proti, to je opravdu na dlouhou diskuzi. Když jsme komoru zakládali, vůbec jsem si nedovedl představit, že by nebyla povinná. Dnes je komora někde úplně jinde a možná, že opravdu by jí nepovinné členství prospělo.
Ukázala by se její /ne/ zbytnost. Ztotožňuji se s názorem sl. prezidenta Dr. Sukela, že peníze si fukcionáři musí zasloužit.Všem zde mohu jen doporučit: angažujte se v komorových funkcích na OSL i nejvyšších, zkuste si to na vlastní kůži, pak suďte.

Autor: Pavel K. [Reaguje na: Ivana]
Datum: 20.10.2015, 08:59:06

Já sleduji názory kol. Dočkala dlouhodobě a je zřejmé, že se v lékárenství orientuje poměrně značně. Takže už loňské zprávy ze slovenského sjezdu byly pro mě poučné. Když slovenský systém nyní navíc potvrdil a detailně vysvětlil i dr. Sukel, nijak nepochybuji o správnosti této cesty. Je to lékárník a sám potvrzuje, že změna volebního systému a nepovinné členství pro ně byly přínosem. Pokud to tedy u nás někdo kritizuje, ptejme se, cui bono?

Autor: Ivana [Reaguje na: Pavel K.] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 20.10.2015, 07:37:53

Dobré ráno, dr. Dočkale,
přiznám se, že jsem z některých Vašich dřívějších textů nabývala dojmu, že je to Váš osobní spor s některými lidmi ve vedení komory. Ale toto "desatero" mě přesvědčilo, že to skutečně sledujete a jde Vám o obor. Nemám co bych vytkla a souhlasím s kolegy přede mnou. Bohužel je situace opravdu taková, jak popisujete a pokud to sami nezměníme, nikdo nám nepomůže. Jak jsem slyšela v povídání se slovenským panem prezidentem, jde to. Zajímá se ale někdo ještě vůbec o nás, nezávislé lékárníky? Nechci být pesimista, ale posledních 15 let se stejně musím starat především sama o sebe. Každopádně díky za naději, kterou dáváte.

Autor: Jirka [Reaguje na: Pavel K.] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 19.10.2015, 18:04:00

Zdravím,
jednoznačně ZA elektronické volby. Pořád slyším, že nebudou delegáti. Jak ale mají být, když se OSLy nesejdou? Pokud už je někdo ochotnej něco dělat, nemá šanci, protože je z OSL, které nefunguje, nebo se neschází. A tímpádem nemůže být nikdo ani zvolenej. Když budou elektronické volby, můžou se projevit i ti, co teď nemůžou. Nechápu, proč už dávno nejsou?

Autor: Lenka [Reaguje na: Pavel K.]
Datum: 19.10.2015, 17:40:35

Přesně tak, maximálně přesné a trefné! Už jsem to dostala v mailu asi od deseti kolegů na okrese s předmětem "to si fakt přečti", takže to lidi čtou a nepochybuju o tom, že si řada lidí uvědomí, kam jsme to dopracovali. Musím říct, že s dr. Dočkalem někdy nerada souhlasím. Ale ne že by neměl pravdu, jen prostě říká věci tak jak jsou a člověk si jednoduše nechce přiznat pravdu. Každopádně souhlas s desaterem bez výhrad. Přesně ukazuje stav jaký je.
Lenka

NEZAPOMEŇTE, TÉMA TÉTO DISKUZE JE:

K článku Předvolební desatero

apaPODCAST

Podcastový tip

XXI. Sjezd delegátů ČLnK

Lékárníci si zvolili nové...

XXI. Sjezd delegátů ČLnK...
07.11.2011

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí a novinky České...

Mgr. Ladislava Valášková,...
24.05.2015

PharmDr. Ján Valjan

Konec bonusů za recepty n...

PharmDr. Ján Valjan
29.09.2009

PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D.

Studium na Farmaceutické ...

PharmDr. Ing. Radka Opatř...
24.08.2009

Petra Jurczeková

Vítání prváků, burza učeb...

Petra Jurczeková
20.09.2009

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Nová chřipka A (H1N1) 1....

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...
09.05.2009

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková
19.11.2009

Jana Vedrová

Spiritus - brněnský stude...

Jana Vedrová
24.06.2009

Podcast – speciál

Jaký vývoj očekávají ve f...

Podcast – speciál
11.06.2010

Mgr. Stanislav Havlíček

Regulační poplatky v léká...

Mgr. Stanislav Havlíček
13.04.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.