Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí, Zahradnické a Vánoční trhy aneb co se tento rok děje v ČFM

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu, z rubriky „Hovory z Kuksu“.

…lékárenství začíná tady!

apaDISKUSNÍ FORUM – Konkrétní diskuze k tématu
» PŘIDAT NOVÉ TÉMA
» PŘEHLED VŠECH TÉMAT
» PRAVIDLA DISKUZE

TÉMA: k článku "Ministerstvo u vyhlášky k e-receptu podlehlo mediálnímu tlaku a vypustilo záznam o listinném receptu"

TÉMA ZAVEDL(A): Jarmila Skopová [Počet reakcí: 4, Zobrazit]
Datum: 26.09.2017, 21:55:50

Vážený pane doktore,

ve svém článku "Ministerstvo u vyhlášky k e-receptu podlehlo mediálnímu tlaku a vypustilo záznam o listinném receptu",

uvádíte řadu závádějících tvrzení a obvinění.

Když se podíváme do dokumentace pro vývojáře, zjistíme, že digitalizace obnáší zavedení níže uvedených údajů do počítače,

které se v současné formě elektronického předávání zdravotním pojišťovnám nepředávají.

Jsou to tedy tyto údaje:

1.název obce

2.PSČ

3.jméno

4.přijmení

5.datum narození

nebo místo výše uvedených údajů číslo dokladu, druh dokladu a rob

6. platnost do

7. datum vystavení

8. rodina

9.opakování

Nejsou tedy pravdivá Vaše tvrzení že:

1."Lékárny již dlouhou dobu pořizují stejné údaje z listinných receptů

ve svém SW pro elektronické předání zdravotním pojišťovnám (ať již dříve na disketách, nyní přes elektronický portál)."

2."Změna spočívá pouze v tom, že se už beztak pořízená data měla poslat nově do úložiště."

Dále tvrdíte, že digitalizace receptu lékárníkem pro lékárníka přináší "rozdíl jednoho kliknutí".

Byla bych velice vděčna, kdybyste mi poradil, jak výše uvedené údaje pod body 1 až 9 zadám "jedním kliknutím" do počítače.

Pokud mi poradit nedovedete, ráda bych slyšela odpověď na jinou otázku: Podívám-li se na rozsah údajů, které při převodu

listinného receptu musí lékárník zadat do počítače, mohu říci, že je srovnatelný s rozsahem údajů, které pořizuje účetní

při záznamu jedné účetní transakce do peněžního deníku. Drtivá většina účetních firam si za záznam této transakce,

pořizované maximálně středoškolsky vzdělanou účetní, částku v rozmezí 10 - 20 Kč. A vysokoškolsky vzdělaný lékárník má

stejnou činnost provádět za 2 Kč. Vám to připadá v pořádku ? Vy byste to chtěl za tyto peníze dělat ?

Velmi nepřesný a zavádějící je už samotný název Vašeho článku.

Správně by měl znít takto: "Ministerstvo konečně uznalo, že nemůže vyhláškou požadovat věci, které nejsou stanoveny

zákonem, a proto ustoupilo od nezákonného požadavku na povinnou digitalizaci listinných receptů lékárníky za směšnou

odměnu."

Za odpovědi předem děkuje PharmDr. Jarmila Skopová, předsedkyně POLP

Reakce k tématu…

Re: k článku "Ministerstvo u vyhlášky k e-receptu podlehlo mediálnímu tlaku a vypustilo záznam o listinném receptu"
Autor: Lékárník - také provozovatel [Reaguje na: Dr. Facebook]
Datum: 03.10.2017, 20:43:02

Rozhodně nestačí jeden klik. Řada pacientů vůbec žádné kartičky do lékáren nemá a ani nechce, a lékárna by byla zahlcena další administrativou.

Myslím, že konkurence lékáren je zdravá jen do určité míry a vše, co je on-line nemusí být pro zdrav. systém prospěšné.

Aby lékař správně léčil, nepotřebuje e-Rp..
Kdo nahradí lékaře, kteří raději zavřou svojí praxi, než aby si se zabývali něčím jako je E-Rp. nebo EET..

Pokud někdo fandí řetězcům, fajn. Řetězec si ovšem neotevře lékárnu na malém městě, nebo méně frekventované městské čtvrti, kdo zde zajistí lékárenskou péči?

Kdo by vedl seznamy doplatků, když SUKL mění úhrady a ceny léků mění každý měsíc a výrobci na to různě reagují s cenami?

Re: k článku "Ministerstvo u vyhlášky k e-receptu podlehlo mediálnímu tlaku a vypustilo záznam o listinném receptu"
Autor: Lékárník - také provozovatel [Reaguje na: Lékárník-provozovatel]
Datum: 03.10.2017, 20:19:06

Myslím, že by se měla vláda zaměřit na funkčnost zdravotního systému.
U nás ve městě letos skončily 2 soukromé lékárny. Jedna z nich byla u dětského zdrav. střediska. Teď musí maminky s nemocnými dětmi asi 1 km pěšky, autem, nebo MHD.
Je to důsledek postupného snižování úhrad léků a taky ztěžující podmínky pro provoz lékárny.
Mamince, která potřebuje dát dítěti ihned antibiotický sirup je úplně jedno, jestli bude mít recept klasický nebo ten "moderní" elektronický. Bylo by jí i zcela k ničemu, kdyby byl umožněn internetový prodej receptových léků. Potřebuje lék hned a nesedět u počítače objednávat něco přes internet, když se má starat nemocné dítě. Někdy v pátek a čekat co bude příští týden.

Autor: Lékárník-provozovatel [Reaguje na: Jarmila Skopová]
Datum: 02.10.2017, 08:59:54

Neskutečné! Dr. Skopovou usvědčí ředitel SÚKL, že jediný, kdo používá zavádějící a nepravdivé argumenty je ona, přesto se neštítí dál lživě osočovat dr. Dočkala. Je zřejmé, že jejím cílem je pouze a jedině podlý záměr někoho pošpinit. Doufám jen, že neobviníte také ředitele SÚKL, že tu veřejně lže (hovořil jsem o víkendu s některými kolegy, kteří jsou rovněž jako já znechuceni tím, co zde dr. Skopová dosud presentovala).

Naprosto nechápu, jak se od POLP může některý z provozovatelů (byť je jich jen několik málo desítek) nechat zastupovat. Bohužel musím souhlasit s názorem dr. Blahuty, že jde pouze o "organizační složku" komory, protože se tak chová. Nic nepřináší a o jejich postoji svědčí nejen tyto dehonestující příspěvky, ale i důvod vzniku této obskurní organizace. Opět cíl poškodit činnost někoho jiného. Desítky let zde fungovalo Gremium, které mělo i historickou tradici, nebyl proto důvod, aby vznikal další subjekt, jen nenaplněné osobní ambice několika málo jedinců.

Velice se však obávám, že podobné "zasvěcené komentáře" poškodí při vyjednávání také Mgr. Hampela, který jako jediný v tuto chvíli hájí zájmy lékárníků-provozovatelů. Protože v diskusi reagoval dr. Blahuta, dá se očekávat, že ji dozajisté čtou i jiní státní úředníci. Gremium by tak mělo vyslat jasný vzkaz a od podobných nesmyslů se distancovat. POLP se již vyjevil, že je schopen ústy své předsedkyně použít i prokazatelně zavádějících argumentů, čímž se zcela znedůvěryhodnil pro další jednání.

Na další případné příspěvky dr. Skopové již reagovat nebudu, nejde jí totiž o profesi, ale jen o zviditelnění sebe sama za použití jakýchkoli prostředků. A na tom se podílet nehodlám.
Lékárník-provozovatel

Autor: Jarmila Skopová [Reaguje na: Zdeněk Blahuta] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 01.10.2017, 23:09:15

Vážený pane doktore,
děkuji Vám za Vaše vysvětlení situace. Pokud jsem ho správně pochopila, tak potvrzujete, že MZ žádnému mediálnímu tlaku nepodlehlo, a nadpis článku tedy neodpovídá skutečnosti. Dalšímu Vašemu vyjádření nerozumím. Není přece důležité s čím počítá SÚKL, ale to, co je uvedeno ve vyhlášce a v technické dokumentaci. I když je mezi návrhem vyhlášky a dokumentací rozpor,
přesto každá varianta počítá se zápisem více údajů, než se předává pojišťovně nyní.
Zajímavé je také Vaše tvrzení, že podstatné je to, co se "per ústam" dohodne na webinářích a ne to, co je uvedeno v oficiální dokumentaci a v návrzích vyhlášky. Na webinářích toho zazněmo opravu mnoho, co pak bylo korigováno, nebo odvoláno.
Už jen to, že dokumentace pro vývojáře nemá legislativní oporu, a přesto se jí musí vývojáři řídit a podle ní připravovat programy, je důvod k zamyšlení, jak se využil ten čas tří let, které měl SÚKL na to, aby odstranil nedostatky, které vedly k odložení platnosti povinného ereceptu.
Dovoluji si ještě upozornit, že POLP není žádná organizační složka ČLnK, ničemu "hrdinně nezabránil", jen jsem si dovolila upozornit pana šéfredaktora na nepravdivost jeho článku. Vycházela jsem při tom ze mně známých dokumentů - návrhu vyhláškya dokumentace pro vývojáře. Ústní dohody z webinářů jsem k dispozici neměla.
Jarmila Skopová

Autor: Zdeněk Blahuta [Reaguje na: Jarmila Skopová] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 01.10.2017, 12:04:48

Dobrý den všem diskutujícím a čtenářům!
Rád bych se vyjádřil k tématu tzv. digitalizace receptů v rámci návrhu vyhlášky provádějící povinnou elektronickou preskripci.
Dr. Skopová má pravdu v tom, že v dokumentaci SÚKL pro vývojáře (rozumějte dodavatele lékárenských software) je skutečně takto popsaná struktura dat a služeb pro tzv. digitalizaci (listinného) receptu. „Zapomněla“ ovšem dodat zásadní informaci: na semináři a webinářích s dodavateli SW se SÚKL s dodavateli SW dohodnul (na to máme svědky z řad účastníků, že to zaznělo), že se jedná o teoretický a maximální možný rozsah dat, která jsou důležitá pro zaevidování listinného receptu do CÚeRp (důvodem je nutnost ztotožnění pacienta prostřednictvím ZR, aby pacient od 1.1.2018 a lékaři a lékárníci v budoucnu viděli v lékovém záznamu také listinné recepty v elektronické podobě). Nicméně znovu opakuji, že na webinářích bylo opakovaně prezentováno, že služba se v současnosti nebude používat a je připravena do budoucna, až bude tato povinnost ukotvena v legislativě v přiměřeném rozsahu, který nadefinuje MZ, což jsem si ještě v pátek 29.9.2017 pro jistotu ověřil zpětným dotazem na největší dodavatele lékárenských SW.
Rád bych poznamenal, že tzv. digitalizace byla a je ze strany SÚKL vždy prezentovaná jako relativně výjimečný proces pro „zbytkové“ množství listinně předepsaných receptů a ne jako rutinní převažující činnost, která by měla nahradit předepisování LP v elektronické podobě. Pro zajímavost dodávám, že v digitalizaci není ze strany SÚKL počítáno s přepisem léků na receptu, ale pouze s evidencí výdejů LP v rozsahu v zásadě kopírující data předávaná provozovateli lékáren zdravotním pojišťovnám. Právě proto, aby údajů bylo co nejméně, i když MZ ČR chtělo v začátku návrhu vyhlášky digitalizovat také předpis. Je třeba jen dodat, že si to nechalo velmi rychle vysvětlit a od tohoto záměru upustilo.
Závěrem mi nezbývá než dodat, že obdivuji vedení ČLnK a jeho organizační složku POLP za „hrdinné zabránění“ nezákonné digitalizace listinných receptů. Podle mne to má jen jednu vadu: nepřítel - ztělesněné zlo s totalitními praktikami - se na bojiště v plné zbroji dostavit ani nechtěl.
Zdeněk Blahuta, SÚKL

Autor: Lékárník-provozovatel [Reaguje na: Jarmila Skopová] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 28.09.2017, 10:06:10

Dobrý den,
pokud porovnám zde uváděné údaje, které se, podle dr. Skopové, musejí údajně pořizovat, se seznamem, který rozeslala členům komora v reakci na tento článek (původní znění vyhlášky nemám), musím konstatovat, že se ty seznamy liší ("může obsahovat" a "musí obsahovat" není totéž). Takže obviňovat někoho z nepravd považuji za nehorázné. Jediný údaj, který dopisuji do své "kartotéky" je jméno pacienta a to se opravdu pro ZP nepořizuje (nevím, jak ostatní kolegové, ale mám svůj seznam pacientů, kdybych je musel kontaktovat pro případ stahování léků či chybného výdeje). Po dotazu na svého programátora mi tento sdělil, že není žádný problém technicky tento údaj propojit, ostatně někdo tady psal o propojení s věrnostním systémem. Takže považuji článek za naprosto korektní. Snad každý normálně uvažující člověk ví, co znamenají uvozovky, tzn., že není myšleno doslovně jeden klik, ale jednoduchost.

Nezlobte se na mě, ale po přečtení příspěvku dr. Skopové si o nás lékárnících musejí běžní lidé myslet, že jsme blázni. Slovíčkaření je nám, bohužel, vlastní a uniká nám podstata věcí. Neznám ve svém okolí nikoho z kolegů, komu by záznam údajů činil takový problém, jak podsouvá komora. Sleduji ale aktivity dr. Dočkala řadu let, vím, co pro lékárenství udělal a dělá a taky vím, že web Apatykář čte hodně mých kolegů právě proto, že se dozví řadu podnětných informací. Považuji tedy podobná obvinění za unfér.

Lékárník-provozovatel

P.S. Omlouvám se, ale své jméno uvádět nebudu, dr. Dočkalovi jsem napsal osobně emailem. Mám totiž obavu z reakce současného představenstva, protože je velmi pomstychtivé a vím, jak se "odvděčuje" za každý názor, který není v souladu s prosazovanou linií. Dehonestace dr. Dočkala o tom svědčí poměrně jednoznačně. To je ostatně i důvod, proč už dlouhodobě diskutuje na diskusním foru komory jen pár lidí, vesměs podporující vedení. Ostatní se bojí, že budou mít kvůli svému jinému názoru problémy.

Autor: dr. gůgl [Reaguje na: Dr. Facebook]
Datum: 28.09.2017, 08:27:50

Přesně, a když je to pro lékárníky takovej problém, ať se léky prodávají online. Pacient si vypíše údaje při registraci jako v každým jiným eshopu a ty se pak doplní automaticky. Nechápu proč to ještě není, když si stejně můžu léky koupit ze zahraničí.

Autor: Dr. Facebook [Reaguje na: Jarmila Skopová] [Počet reakcí: 2, Zobrazit]
Datum: 27.09.2017, 17:00:18

Zadání údajů zabere max pár sekund, nechápu co řešíte, kdo má věrnostní karty jako většina řetězců, pak je to sw záležitost a fakt jeden klik. Hlavní důvod je, že se lékárníci bojí konkurence, proto nechtějí ani erecept a cokoli online. Mohli by se pak porovnat ceny, třeba jak tady píše Pirát Hřib a někteří by je museli snížit. Howhg:)

Autor: Jarmila Skopová [Reaguje na: PharmDr. Martin Dočkal]
Datum: 27.09.2017, 08:22:37

Vážený pane doktore,
Není pravda, že Vaše informace reflektují poslední verzi návrhu VYHLÁŠKY před změnou paragrafu 13.
Požadavek digitalizace, tak jak jsem ho popsala platil i před změnou vyhlášky a tedy to, co jste uvedl ve svém článku není pravda. I když jste uvedl že částka 2 Kč je nízká, psal jste, že je to částka za jedno kliknutí. Na otázku, jak dosáhnout jedním kliknutím digitalizaci požadovaných údajů jste mi neodpověděl. Tvrdíte, že provozování Apatykáře vás naučilo stavět se nestavět se k jednání autoritativně, ale v článku jste jednoznačně a autoritativně odsoudil postup lékárníků. A zároveň se ptáte, proč jsem rezolutně neodmítla 13 Kč za Siv. Nezdá se Vám že si silně protiřečíte ? Prosím, nepodsouvejte mi, že jsem zvolila cestu kritiky a ultimativní negace. Raději se postavte čelem k faktu, že jste v článku ať již záměrně, nebo z neznalosti, uvedl řadu nepravdivých údajů. Lidé se mohou v názorech lišit, ale to nikoho neopravňuje k tomu, aby psal zjevné nepravdy.

Autor: PharmDr. Martin Dočkal [Reaguje na: Jarmila Skopová] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 27.09.2017, 07:26:48

Vážená paní doktorko,
tedy znovu, jak je uvedeno v článku, informace reflektují poslední verzi návrhu VYHLÁŠKY před změnou paragrafu 13.

Nikde v článku se nepíše, že finanční odměna ve výši 2 Kč je v pořádku, konkrétně je uvedeno, že je nízká.

K Vašim dalším otázkám: Provozování Apatykáře mě naučilo nestavět se k jednání autoritativně, ultimativně a de facto jakékoli jednání hned na počátku „zabít“, ale nabídnout jiné řešení a pokusit se vyjednat rozumný kompromis. Jak je uvedeno v článku, vzhledem k tomu, že se u e-receptu do budoucna počítá s rozvolněním počtu položek (tj. ne 2 jako dosud, ale třeba 10), dojde k podstatnému snížení příjmu z „odměny“ formou SiV. Používám záměrně uvozovky, protože částka 13 Kč jistě není dostatečným ohodnocením práce vysokoškolsky vzdělaného lékárníka. Proč jste tedy stejně rezolutně jako zástupce sdružení vyjednávajícího za provozovatele tuto částku neodmítla? V kontextu Vámi uváděné částky, kterou si bere středoškolsky vzdělaná účetní za zpracování účetní položky, se Vám jeví 13 Kč za plnohodnotný výdej včetně dispenzačního minima vysokoškolsky vzdělaným lékárníkem a následné administrativní zpracování SiV dostatečných?

Jsou dvě cesty – jedna, která vše kritizuje a ultimativně neguje, druhá, která bere v úvahu reálnou situaci a snaží se najít řešení. První vede k tomu, že se s Vámi posléze všichni přestanou bavit, druhá, byť možná v delším horizontu, k udržitelnějšímu výsledku a silnější pozici při vyjednávání.

Já volím tu druhou, Vy zřejmě tu první. Lidé se jednoduše v názorech liší. To je vše.

PharmDr. Martin Dočkal

NEZAPOMEŇTE, TÉMA TÉTO DISKUZE JE:

k článku "Ministerstvo u vyhlášky k e-receptu podlehlo mediálnímu tlaku a vypustilo záznam o listinném receptu"

apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc.

Slovenka roku 2012, aneb ...

Doc. RNDr. Magdaléna Fulm...
12.06.2012

Veronika Petláková

Centrální datové úložiště...

Veronika Petláková
17.12.2008

Ing. Jarmila Pirnerová

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Jarmila Pirnerová
27.11.2009

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...
08.12.2015

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaroslav Květina, DrSc.

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaros...
23.11.2009

PharmDr. Jana Doleželová

Lékárenství a modeling v ...

PharmDr. Jana Doleželová...
11.08.2008

PharmDr. Štefan Krchňák

Nedostatek léčiv a implem...

PharmDr. Štefan Krchňák...
24.11.2014

Prof. MUDr. Jaroslav Dršata, CSc.

Prof. MUDr. Jaroslav Drša...
25.11.2009

Ing. Miroslav Michálek

Nevidomý není mentálně po...

Ing. Miroslav Michálek
13.02.2011

Mgr. Jaroslava Doležalová

Falešná léčiva

Mgr. Jaroslava Doležalová...
20.04.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.