Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaDISKUSNÍ FORUM – Konkrétní diskuze k tématu
» PŘIDAT NOVÉ TÉMA
» PŘEHLED VŠECH TÉMAT
» PRAVIDLA DISKUZE

TÉMA: K podcastu Zásilkový obchod s receptovými léčivy v ČR – možná rizika a benefity pro pacienty 1. [Přehrát podcast]

TÉMA ZAVEDL(A): Velechovský [Počet reakcí: 2, Zobrazit]
Datum: 04.12.2015, 08:46:38

Dobrý den,
předně, už jsem dlouho neslyšel rozhovor, kdy se novinář umí a nebojí se zeptat a trvat na odpovědi, to už se moc nevidí. A také, kdy host umí a nebojí se odpovědět. Je vidět, že se sešli dva lidé, kteří o tématu hodně vědí, o to je to zajímavější.
Co se týká samotného prodeje přes internet. Už jsem starší a asi usedlejší generace, takže poctivě přiznám, že do lékárny (když už musím) jdu a na internetu nakupovat nebudu. Ale když vidím moji vnučku jak první, co ráno dělá projede fejsbuk a další voloviny (omlouvám se za výraz, ale podle mého to tak je) a bez internetu si nedokáže představit život (dědo, ty seš old school), tak věřím, že to můžou lidi využívat. Ani bych se nebál dodávky poslíčkem. Můj spolužák už si takto léky někde z Holandska objednává. Moje sousedka si zase objednává nákup z Tesca a taky nemá strach, že by to nebylo bezpečné (a jídlo je v podstatě jako léky, taky se to jí). Někdo prostě preferuje asi opravdu kontakt přes počítač, pokud je u něj pořád (třeba kvůli práci) a nepřijde mu to divné (mně ano). Osobně bych to tedy nepoužíval, ale nezakazoval bych to a nechal, ať se ukáže, zda to budou lidi používat nebo ne.

Velechovský

Reakce k tématu…

Re: K podcastu Zásilkový obchod s receptovými léčivy v ČR – možná rizika a benefity pro pacienty 1.
Autor: Petr [Reaguje na: Mgr.Martin Galáč]
Datum: 06.12.2015, 15:22:01

Batůžkaření nebo směřování pacientů neovlivníte internetem. V obou případech jde o zakázanou praxi. Jestli doktor pacientovi dá lék v ordinaci, nebo mu vypíše recept a řekne mu kde si ho má určitě vyzvednout (případ nemocnic) je přece stejné, jako když mu lék dá, nebo recept zašle k vyzvednutí do konkrétní e-lékárny. Problém je v tom, že se to nepostihuje (není zájem, vůle.....).

Re: K podcastu Zásilkový obchod s receptovými léčivy v ČR – možná rizika a benefity pro pacienty 1.
Autor: Mgr.Martin Galáč [Reaguje na: Petr] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 06.12.2015, 14:51:21

Myslím, že mi spíše než nerozumíte, rozumět nechcete. Bavíme se o tom, co má být, co pan Finsterle "předkládá", nikoliv o tom, co momentálně je. Mimochodem v pokynu LEK 16 stojí toto:
"Lékárna zajišťující zásilkový výdej musí mít zřízenu informační službu, poskytovanou farmaceutem nebo farmaceutickým asistentem<b> po vymezenou provozní dobu</b>. Informační služba slouží kromě poradenství o léčivých přípravcích také k zajištění shromažďování a předávání informací o podezření na nežádoucí účinky nebo závady v jakosti léčivých přípravků, které jí byly oznámeny. "
Vymezená provozní doba může být klidně 1 hodina. A pokud Vám vadí současná praxe v gyn. ordinaci, jak píšete, po schválení návrhu pana Finsterleho, již tato praxe bude zcela legální. O dalších důsledcích, jež schválení e-Rx-zásilkového prodeje přinese lékárenství, raději psát nebudu. Dobře, že se zmiňujete o "baťůžkaření". Třeba Vám dojde, že kombinace e-recept e-Rx-lékárna není nic jiného, než "baťůžkaření" na "vyšší" úrovni. Zcela legální, nenapadnutelné. Konkurence mezi lékárnami se přesune do oblasti schopnosti efektivní,( pochopitelně odborné ), spolupráce dvou profesí:lékař-lékárník, a po této spolupráci přece léta voláme.

Re: K podcastu Zásilkový obchod s receptovými léčivy v ČR – možná rizika a benefity pro pacienty 1.
Autor: Petr [Reaguje na: Mgr. Martin Galáč] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 06.12.2015, 14:12:04

Abych řekl pravdu, podobný komentář jsem čekal, zažil jsem to, když kolegyně v mém okolí zjistila, že jsem začal provozovat internetový obchod (že baťůžkaří nikoho nezajímalo).
Máte poměrně pomýlenou představu o internetové lékárně. Možná Vám něco říká pokyn SÚKL LEK-16 a zákon o léčivech. Už teď musíte držet po celou otevírací dobu informační službu poskytovanou farmaceutem nebo farmaceutickým asistentem. Takže žádný brigádník.
Ad "dohoda s gynekologem" - už teď v mém okolí funguje. Psal jsem, stěžoval si na SÚKL, lékař. komoře, nic. Nelze prokázat, pacienti jsou rádi, když jim pan doktor zajistí levnější antikoncepci. To internet určitě neovlivní. Nevím, z jaké jste lékárny a možná nemusíte obrat řešit. Já bych bez internetu musel zavřít, nebo propustit veškerý personál. Do reexportu jsem nešel. Je fajn diskutovat, když vás netlačí ekonomika.
Jinak mě teda moc nepřipadlo, že by pana Finsterleho kolega zrovna šetřil. Představa, že se věci nepohnou, když se o nich nebude mluvit je poměrně naivní.
P.

Re: K podcastu Zásilkový obchod s receptovými léčivy v ČR – možná rizika a benefity pro pacienty 1.
Autor: Mgr. Martin Galáč [Reaguje na: Petr] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 06.12.2015, 12:48:00

Tak já to vidím trochu jinak. Rozhovor pana Finsterleho považuji za květnatý, politický (skrytě lobistický) projev patřící spíše do sněmovny, kde asi dříve nebo později zazní. Co se týče informační hodnoty projevu, lze mu věřit tak 5% sděleného, a to jsou ještě "informace řečené mezi řádky". "Vize" pana Finsterleho totiž může vypadat takto: Lékárník-přesněji moderní lékárník, sběhlý ve všech moderních informačních technologiích, chce vyjít svým pacientům všemožně vstříc, proto a právě jen proto, jim nabídne možnost obstarat si své léky efektivně, kdykoliv a kdekoliv, přímo ze svého mobilu či tabletu. A věřím, že půjde ještě dál. Kombinace e-receptu s e-Rx-lékárnou s důmyslně propojeným softwarem umožní pohodlně už v ordinaci lékaře ten komfort, aby pacient odešel a za 2 dny měl doma (či v zaměstnání) svůj lék. No paráda. Použiji příkladu pana Finsterleho: Speciální čistě e-Rx-lékárna pro antikoncepci!!! V ambulanci gynekologa stačí souhlasit se zasláním e-Rp do "té správné speciální" e-Rx-antikoncepční lékárny (pana Finsterleho). Lékárna bude vskutku speciální, zaměřená čistě na antikoncepci, proto bude moci nabídnou nejlepší cenu, bude fungovat napříč republikou-jistě nebude "problém" zainteresovat pro tento vyjímečný, moderní projekt řadu gynekologů (kteří jistě nepřijdou zkrátka). Ani moderní e-lékárník (pan Finsterle) nepřijde zkrátka-nepotřebuje zbytečné prostory kamenné lékárny, nemusí platit nájem, služby, energie, nepotřebuje zbytečný, kvalifikovaný a drahý personál, nepotřebuje držet skladem x desítek položek všemožných generik, nemá starost s expirací léčiv, se soustavným snižováním cen, postačí jedna místnost a počítač. A hlavně, nepotřebuje žádnou otevírací dobu -v době řekněme mezi 17:00-19:00 zaměstná brigádníka, který zabalí příslušné krabičky a předá přepravní službě. Všechny ostatní pohyby již obstará počítač. Podobně si lze představit specializovanou ryze e-Rx-lékárnu pro kardiovaskulární léčiva, pro inzulíny a antidiabetika atd. Možná se zeptáte co ostatní funkce lékárny ??? Co okamžitá dostupnost léčiv, co magistraliter příprava, co poradenství, co lékárna jako zdravotnické zařízení prvního kontaktu, co "nelukrativní" léčiva a potravní doplňky??? Odpověď je snadná. To zajistí ti "hloupí" lékárníci, kteří (se) brání modernímu e-Rx-zasílání léků!!! Jak prosté !!! Pokud ovšem ještě nějací zůstanou!! Mně se ta idea pana Finsterleho náhodou líbí!! A Vám ??
Přesto mi to nedá a napovím panu Dočkalovi jednu otázku: Jak si pan Finsterle představuje to on line chatování s desítkami pacientů najednou, v kteroukoliv denní a noční dobu ?? Ale možná zřídí nějakou hot linku a zaměstná nějakého lékárníka....

Re: K podcastu Zásilkový obchod s receptovými léčivy v ČR – možná rizika a benefity pro pacienty 1.
Autor: Petr [Reaguje na: léčič] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 06.12.2015, 08:47:35

Rozhodl jsem se po přečtení zdejší diskuze přidat svou zkušenost. Apatykáře čtu pravidelně, protože mě oblast lékárenského internetu zajímá. Takže jsem rád, že se to téma otevřelo. Jsme jedna z těch malých lékáren, která si internetový prodej otevřela jako doplněk k lékárně. Zdůrazňuju, že ne z nadšení, ale z nutnosti, abychom vůbec přežili. Teď už nám dělá přes polovinu obratu a nedokážu si vůbec představit, jak bychom bez něj přežili. Nemusel jsem nikoho propustit a zaměstnanci jsou rádi, že mají práci. Protože nás SÚKL kontroluje poměrně pravidelně a můžu zcela odpovědně říct, že to rozhodně není žádná slušnostní kontrola, žádné ze zmiňovaných obav nesdílím. Kéž by ČOIka takto tvrdě jako SÚKL kontrolovala běžné eshopy, které často načerno prodávají léky a potravní doplňky! Jednoznačně souhlasím s dr. Finsterlem, že by bylo dobré nastavit jasná pravidla. Kolegové by si měli uvědomit, že mají dvě možnosti jak přežít současné snižování cen léků - buď se vrhnou na reexporty nebo internetovou lékárnu.

Re: K podcastu Zásilkový obchod s receptovými léčivy v ČR – možná rizika a benefity pro pacienty 1.
Autor: léčič [Reaguje na: Jitka] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 05.12.2015, 12:57:42

Nevěřím, to by ty necelý dvě stovky neměli online lékárny. A když to údajně položí ty venkovský lékárny, jak mi teda vysvětlíte, že právě ty venkovský mají ty online lékárny už teď? Argumentace pokulhává:-)
Taky furt slyšíme, jak se lékárny neuživí a přitom u nás ve městě jich bylo za socialismu pět a dnes je jich tam 16. To bude asi taky tím, že se neuživí, že?

Re: K podcastu Zásilkový obchod s receptovými léčivy v ČR – možná rizika a benefity pro pacienty 1.
Autor: Jitka [Reaguje na: léčič] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 05.12.2015, 10:22:21

Nejsou, věřte, že většina lékárníků je proti.

Re: K podcastu Zásilkový obchod s receptovými léčivy v ČR – možná rizika a benefity pro pacienty 1.
Autor: Jitka [Reaguje na: Velechovský]
Datum: 05.12.2015, 10:20:16

Rozhovor jsem si poslechla a jsem ráda, že se moderátor ptal tak jak se ptal. Protože pokud se má vůbec o něčem podobném v parlamentu jednat, je dobře, že se kladou i nepříjemné otázky "na tělo". S tím přece musel dr. Finsterle počítat, když do toho šel?? Třeba to naše zákonodárce přesvědčí, o čem je třeba taky přemýšlet a v jakých souvislostech. Zatím se vždycky v novinách psalo, že to někdo chce a to bylo vše. Co z toho plyne pro pacienty už chybělo. Jinak souhlasím s Jirkou, nevěřím, že to malé lékárny nezasáhne.

Re: K podcastu Zásilkový obchod s receptovými léčivy v ČR – možná rizika a benefity pro pacienty 1.
Autor: Jirka [Reaguje na: insider]
Datum: 05.12.2015, 09:34:55

Nezbořil, ale pokud dáváte banku a venkovskou lékárnu na stejnou úroveň, asi nemá další diskuze smysl. Přeji Vám, ať v budoucnosti lékárnu nepotřebujete v akutním případě. Pak byste ji možná ocenil, ale nebude a budete čekat několik dní, než Vám poslíček doručí krásně zabalený balíček:-) A nebo jste z Prahy a jen tu hloupě vypisujete, že to nebude problém, protože Vy si do té lékárny zajdete vždycky!

Re: K podcastu Zásilkový obchod s receptovými léčivy v ČR – možná rizika a benefity pro pacienty 1.
Autor: léčič [Reaguje na: insider] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 04.12.2015, 16:08:56

A možná by taky bylo fajn udělat průzkum, kolik lékárníků Rx online doopravdy odmítá a zda to nejsou jen politické proklamace několika málo jedinců.

Re: K podcastu Zásilkový obchod s receptovými léčivy v ČR – možná rizika a benefity pro pacienty 1.
Autor: insider [Reaguje na: Jirka] [Počet reakcí: 2, Zobrazit]
Datum: 04.12.2015, 15:03:00

Tak nevím, koukl jsem na web sukl na počet online lékáren - 164. Když kouknu na města, no žádnej venkov, třeba Bučovice, Bohuňovice, Býšť, Dolní Poustevna, Šluknov, Rychvald, Konice, Zbraslavice... fakt samý velkoměsta. Takže to nebyl zrovna dobrej argument. Všiml jste si, že je rok 2015? Slyšel jste něco o sociálních sítích, emailu, online daňovým přiznání, internetbanking, skype? A zbořil se svět? Zkrachovaly pošty, banky?

Re: K podcastu Zásilkový obchod s receptovými léčivy v ČR – možná rizika a benefity pro pacienty 1.
Autor: Jirka [Reaguje na: Míla] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 04.12.2015, 14:42:39

Zdravím,
ministr zdravotnictví řekl, že chce pomoct malým lékárnám, ale neví prý jak. Pokud jim teda chce pomoct a zajistit dostupnost lékárenské péče, ať zvýší marži lékárnám např. do určitého ročního obratu, ale rozhodně neuvolňuje internetový prodej léků. Protože pak by definitivně ty lékárny na venkově zkrachovaly (už teď vidíme, že lidé si vybírají léky u nejmenovaného řetězce ve městě, tímto je dorazí definitivně) a lékárenská péče by na venkově skončila. Když pak bude chtít člověk rychle akutní pomoc, nebude mít lékárnu v blízkosti a pojede zbytečně několik kilometrů jinam do města. Toto opravdu pacienti chtějí?

Re: K podcastu Zásilkový obchod s receptovými léčivy v ČR – možná rizika a benefity pro pacienty 1.
Autor: Míla [Reaguje na: kamenný lékárník] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 04.12.2015, 14:02:14

A proč si myslíte, že by to chat neodhalil a osobní návštěva ano? Copak není jedno, jestli si s někým povídám, nebo skypuju, chatuju? To je přece jenom prostředek komunikace. Všechno, co říkáte, přece můžete klidně dělat dál, jen jinou komunikační platformou.
Míla

Re: K podcastu Zásilkový obchod s receptovými léčivy v ČR – možná rizika a benefity pro pacienty 1.
Autor: kamenný lékárník [Reaguje na: Míla] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 04.12.2015, 13:34:33

A už jste někdy, milá Mílo, slyšela něco o kontrole farmakoterapie a medikace? Když mi přijde pacient do lékárny, tak s ním můžu mluvit, zeptat se ho na spoustu věcí kolem a taky zjistit, že třeba tu blbost, co zrovna inzerují v televizi a chce si ji koupit k jeho lékům nemůže. Jak to zjistíte, když si jen vyklikáte objednávku? Uvědomujete si, jaký je to hazard s lidským zdravím? To asi ten váš chat neodhalí. Pominu-li navíc fakt, že z výdeje zmizí osoba univerzitně vystudovaného lékárníka a má být nahrazena poslíčkem... Naprostá blbost! A doufám, že zůstane jen u dalšího nepodařeného pokusu pana Finstrleho.

Re: K podcastu Zásilkový obchod s receptovými léčivy v ČR – možná rizika a benefity pro pacienty 1.
Autor: Míla [Reaguje na: Velechovský] [Počet reakcí: 1, Zobrazit]
Datum: 04.12.2015, 12:58:50

Zdravím Vás, pane Dočkale,
na profi vedení rozhovorů už jsem si u Vás zvykla, takže co píše pan Velechovský mě ani nepřekvapuje. Ale co je u nás opravdu neběžné, je zanícenost pro informaci a opravdu skvělý přehled o problematice - nevím, jak to děláte, ale Apatykář má opravdu hodně aktuální a přesné zprávy. Byla jsem teď nějakou dobu ve Státech a pak nějaké zdravotní komplikace (proto jsem se i odmlčela). A tam je přesně nastoupený ten trend, o kterém se píše na Apatykáři - potencovat omnichannel strategie. Tedy i online a telemedicínu (konkrétně jsem to viděla u Walgreens). Svět se skutečně mění, jak jste tu nedávno psal, a face to face visit už neletí. Resp. lidé díky úspoře času a mnoha dalším faktorům nijak nezatracují online komunikaci, ba naopak. Což ale dr. Finsterle ze svých bohatých zkušeností potvrzuje v rozhovoru (mimochodem - získat dr. Finsterleho k takovému open rozhovoru, klobouk dolů!). Věřím tomu, že 80% jeho návštěvníků preferuje online chat, mně je taky jedno, jak se k informaci, kterou potřebuji dostanu. Moc díky za tento rozhovor a přeji vše dobré do nového roku!

Míla (fanoušek Apatykáře)

NEZAPOMEŇTE, TÉMA TÉTO DISKUZE JE:

K podcastu Zásilkový obchod s receptovými léčivy v ČR – možná rizika a benefity pro pacienty 1.

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Danka Vystrčilová

Slovenka roku 2009

Mgr. Danka Vystrčilová

Filip Babylon

Current situation on the ...

Filip Babylon

PharmDr. Ondrej Sukeľ

25 let Slovenské lékárnic...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Mgr. Stanislav Havlíček

Nová kategorie výdeje léč...

Mgr. Stanislav Havlíček

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. PharmDr. Alexandr H...

PharmDr. Ján Valjan

Poltarská kauza, přechod ...

PharmDr. Ján Valjan

Dr. Emil Zörner

Boj proti farmakorupci, g...

Dr. Emil Zörner

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí v ČFM na Kuksu ...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 3. – r...

Mgr. Veronika Hrabcová

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.